USAG Girls Team
By invitation only. Students must be evaluated and accepted into the program before enrolling.
Questions? Email libertygymnastics@att.net
2023 - 2024 Practice Schedule
Pre Team
6 hours/week
Tuesday/Thursday - 5:00-8:00pm
USAG Level 3
8.5 hours/week
Monday/Wednesday 5:00-8:00pm Saturday 11:30-2:00pm
USAG Level 4&5
12.5 hours/week
Tuesday/Thursday - 4:30-8:30pm Saturday 7:30-12:00
USAG Level 6
16.5 hours/week
Tuesday/Wednesday/Thursday - 4:30-8:30 Saturday 7:30-12:00
Level 7-10
20.5 hours/week
Monday/Tuesday/Wednesday/Thursday - 3:30-7:30pm
Saturday - 7:30-12:00pm
2023-2024 Meet Schedule
Eagles Holiday Invite
Dec. 8-10
(Levels 4-10)
Kansas City, MO - Click Here for more info
Winter Blast
Dec. 15-17
(Levels 3-10)
Kansas City, Mo -
Cosmic Invitational
Jan. 12-14
(Level 3)
Kansas City, MO - click here for more info
Lady Luck Invitational
January 12-14
(Levels 4-10)
Las Vegas, NV -
Make A Wish Classic
Jan. 26-28
(Levels 3-10)
Kansas City, MO - Click Here for more info
WOGA Classic
Feb. 9-11
(Levels 4-10)
Frisco, TX - Click Here
Twisted Moose
Feb. 16-18
(Levels 4-10)
Minneapolis, MN -
March Mania
Mar. 1-3
(Levels 3-10)
Kansas City, MO - Click Here for more info
Compulsory State
Mar. 8-10
(Levels 3-5)
Jeff City, MO
Optional State
Mar. 22-25
(Levels 6-10)
St. Louis, MO
Regional Championships
TBD
TBD
Western Championships
TBD
TBD
National Championships
TBD
TBD
2023 Regional Qualifiers
Level 8 - Grace Kimbrel
Level 9 - Lauren Noland, Charlie Gutierrez, MaKayla Maring
2023 State Champions
Level 3
Natalie N. - 1st Vault, 2nd Floor, 3rd AA
Kaitlyn P. - 2nd Beam, 2nd Floor, 3rd Vault, 3rd AA
Samarra M. - 3rd Beam
Juliana M. - 3rd Vault, 2nd Floor
Level 4 - 2nd Place Team
Emerson L. - 1st Vault, 3rd AA
Lennon C. - 1st Vault, 1st Bars, 2nd AA
Milli M. - 1st Vault
Hannah S. - 1st Floor, 2nd Bars, 2nd AA
Mila A. - 1st Bars, 2nd Floor, 2nd AA
Rylee H. - 1st Beam
Harper W. - 2nd Vault, 2nd Beam, 2nd Floor, 2nd AA
Brooklyn C. - 2nd Beam, 3rd Vault
Ireland H. - 2nd Floor, 3rd Vault
Amaya M. - 3rd Vault
Level 5
Malloree P. - 2nd Vault
Level 6 - 8th Place Team
Callie M. - 2nd bars, 2nd AA
Kyla B. - 1st Beam, 1st Floor
Graycen N. - 2nd Vault
Julia C. - 2nd Bars, 3rd AA
Level 7 - 3rd Place Team
Ellie M. - 1st Vault, 1st Floor, 1st AA
Kara G. - 1st Bars, 3rd Floor, 2nd AA
Sydney R. - 3rd Beam
Leilah S. - 3rd Beam, 3rd Floor, 3rd AA
Kendal H. - 1st Vault, 3rd Bars
Level 8
Grace K. - 1st Place Beam
Level 9
Charlie G. - 2nd Place Vault